Po długiej nieobecności, dziś do naszej szkoły wrócili uczniowie klasy VI i VII. Z pewnością był to dla nich radosny i długo wyczekiwany dzień, bo wreszcie mogli się spotkać ze swoimi kolegami i koleżankami, ale także z nauczycielami. Jak sami przyznali, długo czekali na ten moment, bo brakowało im bezpośredniego kontaktu z rówieśnikami, rozmów, spotkań. Mamy nadzieję, że te wspólnie spędzone chwile, które przed nimi, na długo pozostaną w ich pamięci.
Ósmoklasiści wrócili do szkoły
Po bardzo długiej przerwie uczniowie najstarszej klasy wrócili do szkoły. Poprosiliśmy ich, aby podzielili się swoimi wrażeniami z pierwszego dnia nauki stacjonarnej. Oto wypowiedzi kilkorga z nich.
- Bardzo się cieszymy z powrotu. To świetny pomysł.
- Miło jest zobaczyć wszystkich na żywo, a nie przez kamerkę.
- Nareszcie mamy okazję porozmawiać z koleżankami, kolegami i chociaż przez chwilę przestać myśleć o egzaminie ósmoklasisty, który nas czeka już wkrótce.
Wszystkim uczennicom i uczniom klasy VIII życzymy powodzenia na egzaminie ósmoklasisty!
ŚWIATOWY DZIEŃ PSZCZÓŁ
120 maja obchodzony jest – ustanowiony przez ONZ – Światowy Dzień Pszczół. Jego celem jest podkreślenie znaczenia tych owadów dla pozyskiwania żywności oraz zwrócenie uwagi na występujące wobec nich liczne zagrożenia we współczesnym świecie.
Starszaki ze Skibniewa poznały zwyczaje pszczelej rodziny i zadania jej poszczególnych członków. Dowiedziały się, że głównym powodem ginięcia pszczół jest nadmierne oraz nieprawidłowe stosowanie środków ochrony roślin i nawozów, coraz większe zanieczyszczenie środowiska i niekorzystne zmiany klimatu. Uczyły się, jak pomagać zapylaczom - pielęgnować ogródki kwiatowe i wydzielać na przydomowych trawnikach kwietne łąki. Obejrzały film edukacyjny o pracy pszczelarza i zdrowotnych właściwościach miodów. Podczas zajęć w terenie obserwowały pszczoły przy pracy i wykonały pracę plastyczną z wykorzystaniem materiału przyrodniczego.
Wyginięcie pszczół byłoby wielką tragedią dla ludzi, bowiem zgodnie ze słowami Einsteina, kiedy znikną pszczoły, człowiekowi pozostaną jeszcze tylko cztery lata życia.
Uczniowie klas IV-V wreszcie w szkole
4Uczniowie klas IV-V spragnieni kontaktów z rówieśnikami w poniedziałek z radością przekroczyli próg szkoły. Miłym zaskoczeniem okazały się dla nich nowe szafki w szatni szkolnej, które od dawna były ich marzeniem. Pani dyrektor i nauczyciele postarali się, aby pierwszy dzień w szkole był miłym wspomnieniem po tak długiej przerwie.
TYDZIEŃ ULGI
Najmłodsi uczniowie zdążyli się już przyzwyczaić do nauki stacjonarnej. Starszych czeka prawdziwa rewolucja !
W dniu 17 maja pierwszy raz od prawie pół roku początek lekcji dla uczniów klasy IV i V zwiastował szkolny dzwonek, a nie spotkanie na komunikatorze.
W szkole spotkała ich miła niespodzianka: Tydzień ulgi -
kampania pod patronatem Instytutu Psychologii Uniwersytetu Jagiellońskiego.Szkoła Podstawowa w Skibniewie przystąpiła do ogólnopolskiej akcji, żeby obniżyć stres towarzyszący dzieciom i młodzieży i zadbać o ich dobrostan psychiczny.
Podarowaliśmy uczniom po powrocie do nauki stacjonarnej tydzień bez sprawdzianów, testów, kartkówek, pytania na ocenę oraz prac domowych.
Więcej informacji o kampanii na stronie Instytutu Psychologii UJ
Rachmistrz telefoniczny – o co zapyta i czy można odmówić rozmowy?
Osobom, które nie spisały się jeszcze w Narodowym Spisie Powszechnym Ludności i Mieszkań 2021 (NSP 2021), pomogą rachmistrzowie telefoniczni. Od początku maja zaczną dzwonić do mieszkańców z nr telefonu 22 828 88 88. Ze względu na wspólne zdrowie jest to obecnie jedyna forma pracy rachmistrzów. Warto wiedzieć wcześniej, jakich pytań się spodziewać i czy możemy prosić rachmistrza o inny termin rozmowy.
Pytania wyłącznie z formularza spisowego
W czasie spisu rachmistrz będzie odczytywać po kolei pytania formularza spisowego – ich treść jest dostępna na stronie https://spis.gov.pl/lista-pytan-w-nsp-2021/. W żadnym razie nie może on wychodzić poza ten zakres i pytać np. o majątek, oszczędności, numer konta, posiadane nieruchomości, sposób spędzania wolnego czasu, czy planowane wyjazdy i ich terminy.
Warto też pamiętać, że w przypadku części pytań spisowych dostępna jest opcja „Nie chcę odpowiadać na to pytanie”. Pojawia się ona w częściach formularza dotyczących niepełnosprawności, wyznania religijnego oraz związków niesformalizowanych.
Czy można odmówić rachmistrzowi?
W momencie nawiązania z nami kontaktu przez rachmistrza nie mamy już możliwości odmówić udziału w spisie, dlatego namawiamy do spisania się z własnej inicjatywy przez Internet lub infolinię spisową (22 279 99 99). Jeśli zechcemy sprawdzić tożsamości rachmistrza można się wyjątkowo rozłączyć, ale wcześniej powinniśmy wskazać inny, możliwie szybki termin rozmowy.
Co zrobić, gdy dzwonił oszust?
Jeśli w trakcie rozmowy pytania będą wykraczać poza zakres spisu i nabierzemy podejrzeń, że dzwoniąca do nas osoba może podszywać się pod rachmistrza, należy się rozłączyć i powiadomić o tym fakcie konsultanta na infolinii spisowej lub skontaktować się z Gminnym Biurem Spisowym. Można też zawiadomić policję – na taką okoliczność warto zanotować numer telefonu, z którego do nas dzwoniono (jeśli nie był zastrzeżony).
Podobnie należy postąpić, jeśli sprawdzony przez nas rachmistrz okazał się oszustem.
Trwają też inne badania statystyczne
Zanim jednak uznamy, że mamy do czynienia z oszustem, warto pamiętać, że równolegle ze spisem prowadzone są inne cykliczne badania ankietowe statystyki publicznej. Nie należy się więc dziwić, jeśli po wypełnieniu obowiązku spisowego NSP 2021 zadzwoni do nas ankieter urzędu statystycznego z prośbą o udział w jakimś badaniu. Warto wesprzeć działania statystyki publicznej i zgodzić się na to – wyniki badań statystycznych służą przecież całemu społeczeństwu.
Podobnie jak w NSP 2021, w przypadku badań ankietowych też mamy prawo zweryfikować tożsamość dzwoniącej do nas osoby. W tym celu należy skontaktować się telefonicznie lub e-mailowo z Urzędem Statystycznym w Warszawie.
Mieszkańcy województwa mazowieckiego znajdą wszystkie niezbędne informacje o terminach i zakresie poszczególnych badań na stronie internetowej: https://warszawa.stat.gov.pl/badania-ankietowe/
Ze względu na sytuację epidemiczną badania ankietowe do odwołania są realizowane przez pracowników statystyki publicznej wyłącznie telefonicznie.
Odpady to nie śmieci - to surowce!
9DZIEŃ BEZ ŚMIECENIA to edukacyjna kampania prowadzona od 2007 roku przez Rekopol Organizację Odzysku Opakowań S.A.
Celem akcji jest propagowanie prawidłowych zasad segregowania odpadów opakowaniowych, promowanie proekologicznych postaw i uświadamianie, że nasze odpady to wartościowe surowce wtórne. Hasło tegorocznej kampanii to właśnie „Odpady to nie śmieci - to surowce!”
Przedszkolaki dołączyły w tym roku do tej kampanii. Dzięki przygotowanym przez organizatorów materiałom edukacyjnym dzieci utrwaliły sobie zasady prawidłowej segregacji odpadów, zrozumiały, że z odpadów naprawdę mogą powstać wartościowe przedmioty i uświadomiły sobie, jak ważną rolę w ochronie środowiska naturalnego ma każdy z nas.
Dzwoni rachmistrz? Sprawdź jego tożsamość i się spisz!
Osoby, które nie wypełniły jeszcze obowiązku udziału w Narodowym Spisie Powszechnym Ludności i Mieszkań 2021 (NSP 2021), powinny spodziewać się telefonu od rachmistrza. Jego tożsamość będzie można sprawdzić na kilka sposobów.
W kwietniu, pierwszym miesiącu NSP 2021, funkcjonowały tylko dwie metody spisowe: samospis internetowy oraz spis przez telefon za pośrednictwem infolinii dostępnej pod numerem 22 279 99 99. Od 13 maja akcję spisową wzmocnią rachmistrzowie telefoniczni – będą się oni kontaktować z osobami, które jeszcze nie wypełniły formularza spisowego.
Ze względu na sytuację epidemiczną wstrzymano do odwołania pracę rachmistrzów w terenie. Nie będą oni odwiedzać mieszkań i prowadzić spisu w formie bezpośredniej rozmowy.
Od czego rozpocznie się rozmowa?
Każdy respondent, do którego zadzwoni rachmistrz spisowy, zobaczy na ekranie swojego telefonu numer 22 828 88 88. Jest to gwarancja dla respondenta, że dzwoni do niego rachmistrz spisowy, a nie osoba podszywająca się pod niego.
Rachmistrz rozpocznie rozmowę od przedstawienia się oraz podania instytucji, z której dzwoni. Na życzenie respondenta rachmistrz poda numer identyfikatora służbowego.
Jak sprawdzić, czy to prawdziwy rachmistrz?
W czasie rozmowy rachmistrz ma obowiązek poinformować o dostępnych metodach weryfikacji swojej tożsamości. Można to zrobić:
- na stronie internetowej https://rachmistrz.stat.gov.pl/formularz/,
- poprzez infolinię spisową 22 279 99 99.
Dodatkowo każdy z nas może zapytać rachmistrza o jedną z pięciu ostatnich cyfr swojego numeru PESEL. Rachmistrz zna nasz nr PESEL i powinien wskazać prawidłową odpowiedź, wtedy można uznać go za prawidłowo uwierzytelnionego.
Co zrobić, gdy dzwonił oszust?
Jeśli sprawdzony przez nas rachmistrz okazał się oszustem, należy powiadomić o tym fakcie konsultanta na infolinii spisowej lub skontaktować się z Gminnym Biurem Spisowym. Można też zawiadomić policję – na taką okoliczność warto zanotować numer telefonu, z którego do nas dzwoniono (jeśli nie był zastrzeżony).
LUBIMY BYĆ W SZKOLE
Uczniowie spędzają przerwy między lekcjami na sali gimnastycznej lub na świeżym powietrzu.
Zabawa z rówieśnikami i gry sportowe są tym, czego najbardziej brakowało najmłodszym uczniom podczas nauczania zdalnego. Wszyscy bardzo cieszą się z powrotu do szkoły.
"Umiem pływać" - projekt Ministerstwa Kultury Dziedzictwa Narodowego i Sportu
Od 11.05.2021 r. zaczynamy realizację programu „Umiem pływać”, w ramach którego dzieci z klas 0- III mogą uczestniczyć w zajęciach nauki pływania na basenie w Sokołowie Podlaskim. Zorganizowanych zostanie 10 wyjazdów, w czasie których dzieci spędzą w wodzie pod okiem instruktorów 20 godzin lekcyjnych. Udział w programie jest bezpłatny.
Wyposażenie uczestnika programu:
1. czepek pływacki
2. strój kąpielowy (dziewczynki), kąpielówki (chłopcy)
3. ręcznik
4. klapki
5. okulary pływackie
Wyjazdy będą odbywać się we wtorki o godzinie 14.25 spod budynku szkoły w Skibniewie. Powrót około godziny 16.45.
Rada Rodziców przy Zespole Oświatowym im. Marianny Frąckowiak w Skibniewie prosi o wpłacanie na konto składki w kwocie 40 zł na rzecz Rady Rodziców na rok szkolny 2020/2021.
Nazwa rachunku bankowego: Rada Rodziców przy Zespole Oświatowym im.M.Frąckowiak w Skibniewie
Nr rachunku: 45 9221 0000 0015 0499 3000 0010
ZDROWO I SPORTOWO
Grupa 5-6-latków, realizując projekt edukacji i aktywizacji ruchowej „Zdrowo i Sportowo”, bierze udział w zajęciach sportowych realizowanych online przez trenerów Kids&Sport.
Powrót uczniów klas I-III do szkoły po długim okresie nauczania zdalnego
Zadowoleni uczniowie klas I -III w dniu 4 maja 2021 r. wrócili do swoich klas, by dokończyć ten rok szkolny stacjonarnie, z koleżankami i kolegami, ze swoimi nauczycielami i w swojej klasie.
Czekamy na pozostałych uczniów!
Rachmistrzowie spisowi rozpoczną pracę w maju
Najważniejsze metody Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań 2021 (NSP 2021) to samospis internetowy i spis przez telefon. Spisywaniem mieszkańców Polski będą się też zajmować rachmistrzowie. Ze względu na sytuację epidemiczną rozpoczną pracę na początku maja i będą się kontaktować WYŁĄCZNIE przez telefon.
Obowiązek spisowy najlepiej wypełnić przez samospis internetowy w domu lub urzędzie gminy. Osoby, które preferują rozmowę telefoniczną, powinny zadzwonić na infolinię spisową dostępną pod numerem 22 279 99 99.
Jeśli jednak ktoś z ważnych powodów nie może spisać się z własnej inicjatywy i skorzystać z żadnej z tych opcji, powinien spodziewać się kontaktu ze strony rachmistrzów. Ich praca rozpocznie się na początku maja. Do czasu poprawy sytuacji epidemicznej rachmistrzowie będą pracować wyłącznie z wykorzystaniem telefonu. Na terenie województwa mazowieckiego przewidziano wsparcie 2,5 tys. rachmistrzów spisowych.
Jak zweryfikować rachmistrza?
Rachmistrz telefoniczny rozpocznie rozmowę od przedstawienia się i wyjaśnienia, że dzwoni, aby przeprowadzić spis.
Przed rozpoczęciem zadawania pytań spisowych, rachmistrz poinformuje o możliwości weryfikacji jego tożsamości. Można to zrobić dzwoniąc na infolinię spisową pod numer 22 279 99 99, w aplikacji „Sprawdź rachmistrza” na stronie https://spis.gov.pl, a także na stronie internetowej Urzędu Statystycznego w Warszawie.
Następnie dla ostatecznej weryfikacji obu stron rozmowy rachmistrz zapyta o wybraną cyfrę z numeru PESEL. Dzięki temu rachmistrz będzie miał pewność, że rozmawia z właściwą osobą.
Rachmistrz nie ma prawa pytać o majątek, konta bankowe, dochody, wyposażenie mieszkania czy czas nieobecności w domu (np. wyjazdy na działkę).
Rachmistrz nie przyjdzie w maju i czerwcu
Wizyty rachmistrzów w domach i mieszkaniach zostały zawieszone z powodu zwiększonego zagrożenia koronawirusem. Ostateczny termin uruchomienia tej formy zbierania danych będzie zależeć od poprawy sytuacji epidemicznej. Zmiana sposobu realizacji wywiadów będzie poprzedzona komunikatem służb statystyki publicznej podanym do publicznej wiadomości za pośrednictwem mediów lokalnych, stron internetowych i mediów społecznościowych urzędów miast i gmin na Mazowszu oraz Urzędu Statystycznego w Warszawie.
Nie daj się oszukać! Pamiętaj!
Jeśli spisałeś się już przez Internet - wypełniłeś formularz spisowy samodzielnie, zostałeś spisany przez współmieszkańców, w gminnym punkcie spisowym - lub poprzez Infolinię spisową (dzwoniąc na nią samodzielnie), Rachmistrz do Ciebie NIE ZADZWONI, ponieważ wypełniłeś już swój obowiązek spisowy.
Jeśli jednak, ktoś zadzwoni i przedstawi się jako rachmistrz, nie udzielaj odpowiedzi, rozłącz się i zgłoś ten fakt na Infolinii spisowej, w swoim urzędzie gminy/miasta lub na policję.
Również w przypadku wizyty w maju lub czerwcu osoby przedstawiającej się jako rachmistrz spisowy, nie wpuszczaj jej do domu i niezwłocznie powiadom o tej sytuacji urząd gminy/miasta lub zgłosić ten fakt na policję.
Archiwum Aktualności