• Dzień Ziemi

We wtorek, 25 kwietnia obchodziliśmy w naszej szkole Dzień Ziemi. Tegoroczne obchody odbyły się pod hasłem ,,Zainwestuj w naszą planetę”.  Od dłuższego  czasu wszyscy uczniowie pod kierunkiem nauczycieli rzetelnie przygotowywali się do odchodów tego święta, by później zaprezentować swoje dokonania społeczności szkolnej. Dzień Ziemi to nie tylko okazja do dobrej zabawy. Za konkursami i warsztatami kryło się ważne przesłanie - TROSKA O NASZĄ PLANETĘ!

Klasy VI i VIII zaprezentowały  projekty edukacyjne m.in. ,,Dziura ozonowa”, ,,Globalne ocieplenie”, ,,Kwaśne deszcze”, ,,Odnawialne źródła energii", ,,Ekologiczne rolnictwo”. Ósmoklasiści przedstawili prezentację multimedialną pt. ,,Recykling i segregowanie odpadów”. Całość była przeplatana piosenkami ekologicznymi w wykonaniu uczniów klas I- VII. Chętni uczniowie mogli pochwalić się swoją wiedzą podczas ekologicznego quizu.

Na zakończenie pan dyrektor Marek Pogorzelski nagrodził laureatów konkursów plastycznych ,,Ziemia, planeta marzeń” i ,,Zainwestuj w naszą planetę”,  wręczając pamiątkowe dyplomy i  upominki.

Pragniemy mieć swój udział w ochronie środowiska, w którym żyjemy. Jesteśmy świadomi, że będąc jego częścią, chroniąc je przed zagładą, gwarantujemy sobie lepsze zdrowie, a nawet życie. Kochamy naszą Ziemię, na której rośniemy  i która nas żywi.

• Chrzest Polski

W dniu 2 lutego 2019 r. Sejm Rzeczpospolitej Polskiej przyjął ustawę zakładającą ustanowienie dnia 14 kwietnia państwowym Świętem Chrztu Polski. Chrzest księcia Mieszka I to przełomowe wydarzenie w dziejach państwa i narodu polskiego. Uznawane jest za symboliczny początek polskiej państwowości. Wydarzenie miało doniosłe znaczenie, ponieważ wprowadziło rodzące się wówczas państwo polskie w krąg cywilizacyjny Europy Zachodniej. Za symboliczną datę Chrztu Polski uznaje się Wielką Sobotę, 14 kwietnia 966 roku.

Uczniowie naszej szkoły w krótkim programie artystycznym przybliżyli społeczności szkolnej przyczyny i skutki tego wydarzenia.

• Sprzątamy dla Polski

Akcja ,,Sprzątamy dla Polski” w Zespole Oświatowym w Skibniewie.

21 kwietnia 2023 roku cała społeczność przedszkolna oraz uczniowie z klas I – VIII wraz z nauczycielami sprzątali teren wokół szkoły i w całym Skibniewie. W blasku wiosennego słońca młodzi ludzie uczyli się segregacji śmieci w praktyce. Celem akcji było sprzątanie porzuconych odpadów na publicznych terenach zielonych. Organizatorem wydarzenia było Stowarzyszenie,,Dla Polski”. Sądzimy, że najmłodsi dali dobry przykład wszystkim dorosłym i zrozumieli, jak ważne jest, żeby dbać o czystość naszej planety Ziemi.

• Powiatowe eliminacje Ogólnopolskiego Turnieju Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym

21 kwietnia w Zespole Oświatowym w Skibniewie odbyły się powiatowe eliminacje Ogólnopolskiego Turnieju Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym

Turniej ma na celu m.in. popularyzowanie wśród dzieci i młodzieży przepisów i zasad ruchu drogowego, podstawowych zasad i umiejętności udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej oraz inspirowanie uczniów i nauczycieli do działań na rzecz bezpieczeństwa w ruchu drogowym.

W organizację eliminacji powiatowych w tym roku włączyły się Komenda Powiatowa Policji w Sokołowie Podlaskim, Gmina Sokołów Podlaski oraz Ochotnicza Straż Pożarna w Skibniewie - Podawcach.

Gratulujemy uczestnikom wysokiego poziomu wiedzy z zakresu przepisów ruchu drogowego

• 80. rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim

Powstanie w getcie warszawskim wybuchło 19 kwietnia 1943 roku. Spowodowane było działaniami Niemców, którzy zdecydowali o likwidacji getta oraz eksterminacji europejskich Żydów. Powstanie w getcie warszawskim było największym zbrojnym zrywem Żydów podczas II wojny światowej.

19 kwietnia, w rocznicę wybuchu powstania w getcie, organizowana jest akcja społeczno-edukacyjna "Żonkile", która przebiega pod hasłem „Łączy nas pamięć”. Żonkile stały się symbolem przypominającym bohaterów powstania w getcie warszawskim.

Uczniowie naszej szkoły również upamiętnili to wydarzenie. Przygotowali gazetkę na korytarzu szkolnym oraz papierowe symboliczne żółte żonkile, które następnie rozdali swoim młodszym kolegom, nauczycielom i pracownikom szkoły.

• Skąd się biorą produkty ekologiczne?

Przez kilka kolejnych dni w naszym Przedszkolu realizowany był projekt Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Państwowej Inspekcji Sanitarnej "Skąd się biorą produkty ekologiczne".

Dzieci poznały pracę rolnika, który uprawia ekologiczne zboża, warzywa, owoce i zioła. Dowiedziały się, skąd się bierze ekologiczny miód i jajka, jak są oznakowane ekologiczne produkty i gdzie je można kupić. Przypomniały sobie, jak skutecznie myć ręce i stworzyły piramidę zdrowego stylu życia. Po takiej dawce informacji " Nie odmówi nikt jakości ekologicznej żywności"!

• Wielkanoc

,,Zbawienie przyszło przez krzyż" pod takim hasłem uczniowie Szkoły Podstawowej i Przedszkola w Skibniewie uczestniczyli w akademii wielkanocnej. Część artystyczną zaprezentowały dzieci z klasie II i III pod kierunkiem pani M. Skibniewskiej i A. Miklas. Młodzi artyści przedstawili inscenizację wybranych fragmentów Ewangelii dotyczących Triduum Paschalnego. Piękne przebrania dzieci, śpiewane piosenki dostarczyły wielu wrażeń artystycznych. Przedstawienie wprowadziło całą społeczność szkolną w świąteczną atmosferę, a także zadumę nad wielką miłością Boga do ludzi. Teraz jeszcze bardziej jesteśmy świadomi istoty nadchodzących świąt. Pan dyrektor M. Pogorzelski podziękował za występ i życzył radosnych Świąt Wielkanocnych.