• SERCE ZA ODWAGĘ

            Przedszkolaki już po raz kolejny wzięły w tym roku udział w ogólnopolskiej akcji "Serce za odwagę", organizowanej przez stowarzyszenia: “Pro Patria – Lokalni Patrioci” i Głos Bohatera” oraz Fundację Pamięci Narodów.

            Celem TEJ akcji jest przygotowanie kartek świątecznych dla kombatantów, którym zawdzięczamy wolną i niepodległą Polskę. W ten symboliczny sposób dzieci od kilku lat składają kombatantom podziękowanie za wielką odwagę, jaką odznaczyli się w czasie wojny.

          • Święta tuż, tuż …..

            Przedświąteczna bożonarodzeniowa atmosfera udzieliła się również podopiecznym świetlicy szkolnej. Ostatnie dni nauki stacjonarnej poświęcone były tematyce związanej ze świętami. Uczniowie przygotowali dekorację swoich klas, a także świetlicy. Podopieczni wykonali gwiazdki i choinki, które później ozdobili według własnego pomysłu. Młodsze dzieci kolorowały obrazki o tematyce zimowej i świątecznej. Przygotowane przez wychowanków elementy ozdobiły okna i szafki świetlicy.

          • MIKOŁAJKI

            Dnia 6 grudnia 2021 roku obchodziliśmy Mikołajki. Z tej okazji uczniowie ubrali się w na czerwono, mieli mikołajowe czapki lub inne dodatki kojarzące się z tym świętem. Wcześniej uczniowie klasy III postanowili, że chcą zorganizować losowanie i zakupienie sobie nawzajem drobnych prezentów. W tym dniu przeżywali wiele pozytywnych emocji. Z ciekawością szukali swoich prezentów pod klasową choinką, którą sami wcześniej ubrali.

          • MIKOŁAJKI 2021

            Każdego roku 6 grudnia wszystkie dzieci już od rana z niecierpliwością wyczekują na przybycie Mikołaja. Do przedszkolaków ze Skibniewa dotarł On już przed południem. Przyniósł worki pełne prezentów. Wysłuchał wierszy i piosenek, które maluchy dla Niego przygotowały i pojechał na spotkanie z innymi dziećmi, ale obiecał, że za rok znów je odwiedzi.

          • EkoEksperymentarium

            Małymi krokami do wielkich zmian na naszej planecie.

            Grupa 5-6-latków bierze udział w programie EkoEksperymentarium online, realizowanym w roku szkolnym 2021/22 pod patronatem Ministra Środowiska i Klimatu. Program ten uczy i rozwija dobre praktyki ekologiczne u dzieci. Pokazuje jak świadomie robić zakupy, sprzątać, oszczędzać energię i wodę oraz prawidłowo segregować śmieci – wszystko w formie gry, odzwierciedlającej codzienne czynności.

            Zadaniem dzieci jest rozwiązywanie wszystkich zagadek umieszczonych w poszczególnych pomieszczeniach domu państwa Łaskotków. Do tej pory przedszkolaki odwiedziły salon, pokój dziecka, kuchnię i łazienkę. W salonie mama uczyła dzieci oszczędzania zasobów, ciepła i energii elektrycznej. W pokoju dziecięcym Róża pokazała jak możemy zmniejszać ślad węglowy. W łazience Romek opowiedział dzieciom o tym, jak nie marnować wody, a Tata zaprosił do kuchni, i uczył jak mądrze kupować, sprzątać i segregować.

            Dzięki wizycie w wirtualnym domu Łaskotków, dzieci zrozumiały, jak wielkie znaczenie dla środowiska ma zmiana drobnych nawyków. Przekonały się, że przyszłość Ziemi można zmieniać bez wychodzenia z domu.

            Za rozwiązaniu wszystkich łamigłówek przedszkolaki otrzymały „Dyplom Mistrza Ekologii”.

          • ANDRZEJKI W PRZEDSZKOLU

            Andrzejki to stary ludowy zwyczaj. 29 XI, w wigilię św. Andrzeja prześcigano się w pomysłach, by z najróżniejszych oznak wyczytać swoją przyszłość.

            Przedszkolaki z radością kultywują co roku tradycje andrzejkowe. One też chciałyby wybiec w przyszłość i sprawdzić: co je czeka, jaki prezent przyniesie Mikołaj, jaki będą wykonywały zawód.

            Czy wróżby się spełnią? Przyszłość nam pokaże. Jednego możemy być pewni, że dały one maluchom wiele radości.

          • ON PRZYJACIELEM DZIECI JEST…

             O kim mowa? Oczywiście o pluszowym misiu, który 25 listopada obchodzi swoje święto. Odwiedził również maluchy ze Skibniewa, aby wspólnie z nimi bawić się, tańczyć, a nawet… odpoczywać na leżaczku. Jego obecność bardzo pozytywnie wpłynęła na dzieci, wyzwoliła falę pozytywnych zachowań i czułych gestów.

            Pluszowy miś symbolizuje dobro, ciepło i łagodność, czyli to, czego tak mało w dzisiejszym świecie. Dlatego każde dziecko zasługuje na takiego puchatego przyjaciela, który przegoni dziecięce smuteczki, utuli do snu i oswoi nocne lęki.

                                                                                                                                                      Wychowawczyni grupy I

          • KOLOROWE KREDKI

            22 listopada obchodziliśmy w naszym przedszkolu Dzień Kredki. Maluchy bawiły się przy piosence „Kolorowe kredki”, kolorowały obrazki, szukały zabawek w odpowiednim kolorze, przeliczały kredki i układały z nich różne wzory.

                        Rysowanie to wspaniała przygoda, która pozwala wyrażać uczucia i przeżycia, rozwija twórcze myślenie i wyobraźnię. Dzieciństwo bez kredek byłoby szare i smutne…

                                                                                                                                                  Wychowawczyni grupy I

          • BĄDŹMY ŻYCZLIWI

            W piątek 19 listopada maluchy obchodziły Dzień Życzliwości i Pozdrowień. Symbolem tego święta jest kolor żółty, który dominował w ubiorze i wystroju sali. Tego dnia wszystkich obowiązywał uśmiech i przyjazne nastawienie do innych. Ciepłe spojrzenia oraz serdeczne gesty wraz z żółtymi kwiatkami powędrowały do domów rodzinnych naszych milusińskich.

                                                                                                                                               Wychowawczyni grupy I

          • O PRAWACH DZIECKA

            Przedszkolaki z grupy I podczas tygodniowych zajęć rozmawiały o obowiązkach, które mają dorośli i dzieci. Poznały też swoje prawa, czyli to wszystko, co mogą zrobić, co im się należy, czego mogą wymagać i żądać od innych. Uczyły się też rozpoznawania, nazywania i wyrażania emocji. Nauczycielki przekonywały, jak ważne jest, by dzieci zwracały się do dorosłych o pomoc i umiały mówić o trudnych dla nich sytuacjach.

                        Dzięki takim zajęciom dzieci uświadamiają sobie, że, mimo iż są małe, trzeba je szanować i bezwarunkowo kochać.

                                                                                                                                                    Wychowawczyni grupy I

          • ,,Andrzejki” ,, Katarzynki” - piękne listopadowe tradycje.

            Katarzynki – to  polski zwyczaj( odpowiednik andrzejek), obchodzony przez kawalerów.

             W nocy z 24/25 listopada, tj. w wigilię św. Katarzyny Aleksandryjskiej. Święta Katarzyna to patronka cnotliwych kawalerów, którzy pragną poznać pannę i w przyszłości wejść w szczęśliwy związek małżeński. Młodzi chłopcy wróżyli sobie, który pierwszy się ożeni, znajdzie swoją wybrankę.

               Właśnie 25 listopada  w Szkole Podstawowej w Skibniewie uczniowie kl. I – III uczcili tę tradycję: stawiali buty, obierali jabłka, wróżyli z dużego papierowego serca, jakie imię będzie miała wybranka.

             Andrzejkowe wróżby to przede wszystkim  lanie wosku i odczytywanie co też nam przyniesie przyszłość? Dziewczęta przekłuwając papierowe serce - dowiadywały się jakie imię będzie miał przyszły mąż. Losowały jaki zawód będą wykonywać w przyszłości.

              Ważne, że dzieci podtrzymały tradycje przekazywane z pokolenia na pokolenie. Wszyscy wspaniale się bawili, humory dopisywały, a przepowiednie zawsze mogą się spełnić. Tak naprawdę wszystko zależy od nas samych. Warto o tym pamiętać.

            wychowawcy klas I – III

          • Listopad - miesiącem promującym zdrowe żywienie

            W Polsce powstały kampanie dobrych nawyków żywieniowych. Jedną z nich jest kampania ,, Śniadanie daje moc”, które promuje zdrowe żywienie wśród najmłodszych (i nie tylko) oraz uczy prawidłowych nawyków żywieniowych, regularnego spożywania posiłków, informuje o konsekwencjach złej diety.

               25.11.2021 roku uczniowie klas I-III również włączyli się w promocję zdrowego żywienia. Poznali 12 zasad zdrowego żywienia oraz piramidę żywieniową. Uczniowie obejrzeli  film edukacyjny pt.,, Zuzka i piramida żywieniowa” na temat zdrowego odżywiania. Po obejrzeniu filmu wychowawcy przeprowadzili pogadanki. Wspólnie odczytali 12 zasad zdrowego żywienia.

               Uczniowie z klasy II łączyli różne produkty z właściwym miejscem na piramidzie. Samodzielnie  wykonali prace plastyczne, uzupełnili piramidę żywieniową. Przygotowali zdrowe  kanapki z warzywami w trzech kolorach.. Klasa I z dużym zainteresowaniem układała piramidę żywieniową z puzzli. Przygotowała bogate w witaminy śniadanie. Klasa III oprócz kanapek przygotowała  smaczne sałatki owocowe i plakat dotyczący zdrowego żywienia. Na koniec wszyscy degustowali w swoich klasach bogate w witaminy, zdrowe drugie śniadanie. Miejmy nadzieję, że wszyscy uczniowie z klas I – III zastosują zdrowe nawyki żywieniowe w codziennym życiu.

            wychowawcy klas I – III

          • DZIEŃ ŻYCZLIWOŚCI I DOBRYCH RELACJI

            19 listopada obchodziliśmy w naszej szkole Dzień życzliwości i dobrych relacji. W tym dniu uczniowie i nauczyciele ubrani byli na kolor żółty, który symbolizuje radość, życzliwość i optymizm. Niektórzy mieli przypięte wizytówki z miłymi i serdecznymi zwrotami oraz uśmiechniętymi buźkami.
            W tygodniu uczniowie na godzinach z wychowawcą opracowywali zasady dobrych relacji z innymi ludźmi. Efekty ich pracy będą na stałe wyeksponowane w salach lekcyjnych. Dokonano też wyboru najżyczliwszej osoby w każdej klasie.
            Klasa I – Olaf Rutkowski
            Klasa II – Monika Pękacz
            Klasa III – Magdalena Jaczewska
            Klasa IV – Maja Buczyńska
            Klasa V – Wiktoria Klukowska
            Klasa VI – Bartłomiej Niepiekło
            Klasa VII – Dominika Banasiuk
            Klasa VIII – Daniel Lipka

            Gratulujemy zwycięzcom i życzymy wszystkim, aby dzielili się swoją życzliwością, dobrym słowem i pomocną dłonią z innymi, gdyż dobre uczynki zawsze do nas wracają. Wystarczą tylko chęci, aby komuś pomóc, poprawić humor lub wspierać w trudnych chwilach.
            Wierzymy, że ten dzień przyczyni się do propagowania życzliwości w codziennym życiu w szkole, w domu oraz w kontaktach ze wszystkimi ludźmi .

                                                                                                                    Iwona Benedykciuk

          • Dla Ciebie, Polsko ...

            10 listopada maluchy z Przedszkola w Skibniewie obchodziły Święto Niepodległości. O 11.11 z dumą odśpiewały hymn państwowy i wyrecytowały „Kto ty jesteś? Polak mały.” Tańcem i piosenką pokazały miłość do Ojczyzny oraz oddały hołd bohaterom i symbolom narodowym.                                                                                                                                                                                      

                                                                                                                         Wychowawczyni grupy I

          • Narodowe Święto Niepodległości

            W bieżącym roku przypada 103 rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości. Uczniowie naszej szkoły upamiętnili to niezwykle ważne wydarzenie w historii Polski, podejmując szereg działań.

            Uczniowie klasy I-III realizowali projekt ,, Polsko, bądź z nas dumna”. Uczniowie klas IV- VIII wzięli udział w konkursie plastycznym ,, Poznaj Polskę”, w którym I miejsce w kategorii klas IV- VI zajęła Wiktoria Klukowska z klasy V, a kategorii klas VII-VIII – Kinga Skibniewska.

            Natomiast najstarsi uczniowie realizowali projekt ,, Sławni Polacy”, a także wzięli udział w  grze terenowej ,, List do przodków”. Ponadto wszystkie klasy wzięły udział w konkursie szkolnym na najpiękniej udekorowaną klasę z okazji Święta Niepodległości. W tym konkursie klasy I, III, VI, VII zajęły równorzędne I miejsca.

            A 10 listopada o symbolicznej godzinie 11.11 uczniowie wszystkich klas odśpiewali dostojnie i uroczyście hymn państwowy.

            Efekty działań inspirowane znaczącym dla polskiej suwerenności i wolności wydarzeniem można zobaczyć w galerii.

          • Dzisiaj Polska ma swoje święto

            11 listopada 1918 roku, po 123 latach niewoli, Polska odzyskała wolność. Na pamiątkę tego wydarzenia, co roku obchodzimy Narodowe Święto Niepodległości.

            Grupa 5-6-latków przygotowywała się do tych obchodów już od wielu dni. Dzieci, uczyły się polskiego hymnu, patriotycznych wierszy i tańców. Wykonywały też okolicznościowe dekoracje. Efekty swojej ciężkiej pracy zaprezentowały 10 listopada 2021 r. Pokazały miłość do Ojczyzny oraz dziecięcy patriotyzm.

            O godzinie 11.11 przedszkolaki przystąpiły do akcji „Szkoła do hymnu”, odśpiewały wszystkie zwrotki „Mazurka Dąbrowskiego”.