• Święta Podwyższenia Krzyża

W czwartek 14 września 2023 r., dokładnie w dniu Święta Podwyższenia Krzyża, młodzież z klas: VIII i VII ze Szkoły Podstawowej w Skibniewie wraz z opiekunami uczestniczyła w Diecezjalnym Dniu Młodzieży w Drohiczynie, który w tym roku przebiegał pod hasłem "Zło dobrem zwyciężaj".

Na wstępie powitał nas ks. Łukasz Redosz i zaprosił do wspólnej integracji tanecznej. Następnie wystąpił długo oczekiwany- Edzio rap, znany katolicki raper.

Kulminacyjnym punktem programu było uczestnictwo w Uroczystej Mszy Św. odprawionej przez JE Biskupa drohiczyńskiego Piotra Sawczuka.

Po Mszy Świętej wystąpiło Małe TGD. Po uczcie duchowej i muzycznej organizatorzy zaprosili wszystkich na tzw. agapę, czyli wspólny posiłek. Ostatnim punktem programu było zwiedzanie Seminarium Duchownego. Naszym przewodnikiem został proboszcz parafii Skibniew, ksiądz kanonik Krzysztof Malinowski, za co serdecznie dziękujemy. Dopisywała nam pogoda, dobra atmosfera i uśmiech młodych ludzi. Do zobaczenia za rok.

• Białowieża

Korzystając z przepięknej, letniej aury, 13 września uczniowie klas I-IV pod opieką swoich wychowawczyń udali się na wycieczkę do Białowieży.

Najpierw w towarzystwie pana przewodnika spacerowali po pięknym parku pałacowym założonym przez cara Piotra I, z osobliwymi okazami drzew i krzewów oraz ciekawą drewnianą architekturą, np. dworkiem myśliwskim wybudowanym w 1845 roku. Podziwiali też znajdującą się nieopodal cerkiew św. Mikołaja.

Następnie udali się do Muzeum Przyrodniczo-Leśnego Białowieskiego Parku Narodowego, którego dumą jest stała wystawa puszczańskiej fauny i flory oraz historii działalności człowieka na terenie Puszczy Białowieskiej. W 18 dioramach wykorzystano wiele środków ekspresyjnego wyrazu: światło sceniczne, naturalne odgłosy ssaków, ptaków, fotografie, makiety, co dodatkowo podkreśla jeszcze atrakcyjność tego miejsca.

Z wieży widokowej górującej nad muzeum podziwiano panoramę Polany Białowieskiej oraz Rezerwat Ścisły BPN.

Kolejnym miejscem, w którym prawdziwie można odczuć bliskość przyrody, był Rezerwat Pokazowy Dzikich Zwierząt. Tutaj, w warunkach zbliżonych do naturalnych, eksponowane są żubry, koniki polskie, łosie, jelenie, sarny, dziki, żubronie, wilki i ryś.

Dzieci zakupiły pamiątki, a na koniec zgodnie stwierdziły, że warto odwiedzić Białowieżę i Białowieski Park Narodowy!

• Narodowe Czytanie powieści „Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej.

12 września społeczność naszej szkoły włączyła się w Narodowe Czytanie powieści „Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej. Akcja pod patronatem prezydenta RP, Andrzeja Dudy, odbywa się już po raz dwunasty. Tegoroczna lektura, jak wspomniał prezydent w swoim liście, to prawdziwa epopeja polskiego losu. Tematyka powstania styczniowego, którego 160 – lecie obchodzimy w tym roku, doskonale oddaje przeżycia, emocje i dylematy ówczesnych Polaków.

Do wspólnego czytania chętnie włączyli się uczniowie i pracownicy naszej placówki, na czele z dyrektorem, Markiem Pogorzelskim. Przytoczone różnorodne fragmenty powieści, przeplatane wierszem i piosenką sprawiły, że kolejne pasjonujące spotkanie z klasyką polskiej literatury było nie tylko przyjemne, ale też pożyteczne.

• Rok szkolny 2023/24 w Zespole Oświatowym w Skibniewie rozpoczęty

W Zespole Oświatowym w Skibniewie, 4 września odbyło się uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2023/2024.

Pierwszym punktem programu była Msza Święta odprawiona przez księdza proboszcza, kanonika Krzysztofa Malinowskiego w miejscowym Kościele w Skibniewie.

Następnie wszyscy udali się do szkoły, gdzie powitał zgromadzonych p. Dyrektor Marek Pogorzelski. Szczególnie zwrócił się do rodziców i uczniów klas pierwszych, życząc im odwagi w pokonywaniu trudności oraz sukcesów w nauce.

Kolejnym punktem programu była część artystyczna w wykonaniu dzieci z naszej szkoły. Uczniowie przypomnieli o 84 rocznicy wybuchu II wojny światowej i uczcili pamięć poległych minutą ciszy. Zwrócili się również do pierwszaków, ze słowami wsparcia, szczególnie zaznaczyli, że nasza szkoła jest przyjazna dla ucznia i nie ma się czego bać. Gdyby jednak wystąpiły jakieś trudności to mogą prosić o pomoc starszych kolegów. Na koniec uczniowie wraz z wychowawcami udali się na krótkie spotkania do swoich sal lekcyjnych.